Відкриті питання починаються з: хто, що, де, з чим, коли або як. Недоліком може бути те, що відкриті запитання займають багато часу, і важко запам’ятати всю інформацію та спрямувати розмову. Потім спробуйте коротко підсумувати, поставити інше запитання та зробити короткі записи.
В інтерв'ю є різнітипи питань' заявити:
- ВІДЧИНЕНО просити.
- ЗАЧИНЕНО просити.
- Сугестивний просити.
- Контрольні питання.
- Питання ізоляції.
- Зустрічні питання.
Цей тип запитання схожий на попередній тип запитання, але респондент може вибрати з кількох варіантів відповіді, а також ввести власну відповідь. Це питання підходить для опису певних властивостей або для оцінки послуг і/або продуктів.
Сугестивне запитання Сугестивні запитання рідко або взагалі не використовуються під час інструктажу, окрім випадків, коли ви справді допомагаєте людині, яку навчають, за допомогою них. Приклади: «Звичайно, ти будеш там завтра, чи не так?», «Ти просто береш участь, чи не так?», «Ти ж мене не розчаруєш?» тощо..
❖ У вас є улюблена благодійна організація, про яку ви хотіли б знати більше людей? ❖ Якими навичками, на вашу думку, повинен володіти кожен? ❖ Як би ви змінили своє життя, якби середня тривалість життя становила 400 років? ❖ Якби ви могли знятися в будь-якому фільмі, який би це був і якого персонажа ви б зіграли?