Маніт – осмотичний діуретик, який за рахунок підвищення осмотичного тиску плазми крові та фільтрації у ниркових клубочках, без подальшої канальцевої реабсорбції (маніт мало піддається зворотному всмоктування), призводить до утримування води в канальцях нирок та збільшення об'єму сечі.

Виведення манітолу регулюється клубочковою фільтрацією без істотної канальцевої реабсорбції. T1/2 становить близько 100 хв. Виводиться нирками, при внутрішньовенному введенні в дозі 100 г 80% визначається сечі протягом 3 год. При нирковій недостатності T1/2 може збільшуватися до 36 год.

При отруєннях вводити 50-180 г зі швидкістю інфузії, що забезпечує діурез на рівні 100-500 мл/год. Максимальна доза – 140-180 г протягом 24 годин. Дітям, як діуретичний засіб, вводити внутрішньовенно крапельно з розрахунку 0,25-1 г/кг або 30 г на 1 м 2 поверхні тіла протягом 2-6 годин.

У харчовій промисловості манітол використовується як підсолоджувач і речовини, що перешкоджають комкованию. Застосовується при виготовленні жувальної гумки. Маннітол використовується у виробництві смол, оліфи, лаків та інших поверхнево-активних речовин, при виготовленні вибухових речовин, у парфумерії.