Ракоподібні – древні водні тварини, що мають складне розчленування тіла, покритого хітиновим панциром, за винятком мокриць, що мешкають на суші. У них є до 19 пар членистих ніг, що виконують різні функції: захоплення та подрібнення їжі, пересування, захист, спарювання, виношування молоді.
У річкового раку на головогрудях розташовуються 11 пар кінцівок. З них лише 5 пар ніг є ходильними, причому перша пара видозмінена в клешні. Отже, ходильних ніг – п'ять пар, але пересувається лише за допомогою чотирьох, а першою парою рак полює і захищається.
Краби сильно відрізняються від своїх побратимів за загоном, раками. Головогрудки краба більш округла, а черевце зовсім маленьке, мають десять кінцівок, з яких дві клешні використовуються для захоплення їжі, а інші ноги – ходильні.
Ракоподібні, позбавлені черевних кінцівокзазвичай мають на кінці тіла вилочку (фурку), утворену членистими придатками тельсона. Одночасно і виделка, і черевні ноги є тільки у раку Nebalia. У крабів черевний відділ редукований.