Велика Курильська гряда вулканічні острови у Тихому океані, основна група Курильських островів. Лише крайній о. Шумшу має не вулканічне походження, хоч і покритий товстим шаром попелу сусідніх курильських та камчатських вулканів.
7 лютого 1855 року Японія та Росія підписали перший російсько-японський договір – Симодський трактат про торгівлю та кордони. Документ встановлював кордон країн між островами Ітуруп та Уруп. До Японії відходили острови Ітуруп, Кунашир, Шикотан і група островів Хабомаї, інші визнавали російськими володіннями.
151 ° 30 'в. д. Після Другої світової війни Курильські острови входять у Сахалінську область Росії. Приналежність південних островів архіпелагу – Ітурупа, Кунашира та островів Малої Курильської гряди – заперечується Японією, яка включає їх до складу префектури Хоккайдо.
Основним та головним багатством Південних Курил є морепродукти. Акваторії біля всіх Курильських островів, але особливо на південному фланзі Курильській острівної гряди, унікально багаті біоресурсами.