Кількість споживання безалкогольних напоїв пов’язана з підвищеним ризиком розвитку астми та/або ХОЗЛ. Існує взаємозв’язок доза-реакція, що означає, що чим більше безалкогольного напою людина вживає, тим вище ймовірність захворіти на ці захворювання.

Карбонізація безалкогольних напоїв, сельтерської води та пива призводить до того, що кислота зі шлунка піднімається в горло., створюючи неприємне печіння. Виключення газованих напоїв зі свого раціону може допомогти контролювати симптоми.

Кислота, яка надає газованим та іншим газованим напоям шипіння, є ще одним важливим фактором розвитку неприємного запаху з рота. Доктор Майнеке порадив це кислота сушить ваш рот, дозволяючи бактеріям і частинкам їжі затримуватися, що зрештою викликає неприємний запах з рота.

Деякі захворювання можуть вплинути на здатність вашого організму переносити високі рівні води. Приклади включають застійна серцева недостатність і ниркова недостатність. Коли у вас є ці умови, ваше тіло може не переносити надмірне споживання води. У цьому випадку надмірна гідратація може викликати задишку.

Захворювання, яке називається легеневою аспірацією, виникає, коли людина випадково вдихає сторонню речовину, наприклад їжу чи напій, у свої легені. Симптоми можуть бути різними за ступенем тяжкості, але люди часто можуть відкашляти вдихнутий матеріал. Вдихання шкідливих речовин може призвести до таких ускладнень, як пневмонія.