Якщо піч насамперед необхідна як опалювальний прилад, то чавунна піч буде найкращим вибором, оскільки чавун більш теплоємний матеріал. Він зберігає та тримає тепло навіть після того, як дрова в топці повністю прогорять. Сталеві печі навпаки остигають майже відразу, як вогонь в топці згасне.

Чавунні печі швидше передають тепло, а кілограм сухих березових дров при горінні виділяє зазвичай 4 кВт на годину тепла, то за їх горіння ми отримуємо приблизно 80% тепла від них, тобто 3,2 кВт. Решта тепло витрачається на прогрів димаря та його тягу. Пристрій цегляних печей більше ґрунтується на накопиченні тепла.

Вміст вуглецю в сталі до 2% чавуні більше 2%, робить сталь твердої та міцної, її можна зварювати, кувати, різати. А чавун а через вуглецю стає більш жаростійким, ніж сталь, але з допомогою пористості – тендітним. Сплав погано переносить різкі перепади температури.

На відміну від чавунних плит сталеві плити, що випускаються заводом «НМК» не лопаються, вони значно товщі чавунних, довговічніше та надійніше. Вона виготовлена ​​зі сталі Ст3 СП5 товщиною 12 мм, що робить її довговічною, надійною та зносостійкою.